![]() |
Matbudsjettet på lavkarbo
Jeg lurer på hvor mye penger dere bruker på mat i mnd.
Jeg syns jeg og min samboer bruker veldig mye penger, vi begge spiser lavkarbo. Var bare litt nysgjerrig og ville sammenligne litt, hvis noen vil uttale seg om det da :) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Hos meg går det mest i... kjøttdeig (ofte på tilbud), first price-kyllingfileter, nakkekoteletter, bacon, egg. Frosne grønnsaker, oftest spinat. Meierismør, noen meieriprodukter som fløte, creme freiche, ost.
"Ekstra" investeringer blir det om jeg skal bake og trenger fiberhusk eller frø, som ikke er så veldig billig, men drøyt i bruk. Oliven/rapsolje bruker jeg også heller litt penger på enn å gå for de aller billigste variantene. Skorter det mer enn normalt på pengene blir det mindre meieriprodukter, og mer eggspising. :cool: Jeg bor alene og bruker vel en "flink" uke sånn ca 400 kr på mat - da sier jeg "flink", for jeg er fryktelig lett å friste med dyrere kjøttstykker og Skyr og sånne ting, som jeg på ingen måte trenger, så det går liksom over i "kos"-budsjettet. :o Det har alltid vært mye dyrere for meg å leve høykarbo, men da fordi det er enda mer unødvendig å la seg friste av... |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Jeg føler egentlig ikke det blir så mye dyrere, en slipper jo unna dette med snop og chips, lunsj på jobb er og med hjemmefra nå... Nå er det kun jeg som lavkarber i familien vår på 4, de andre spiser ikke SÅ ulikt meg, men spiser litt av høykarboting utenom.
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Dyrere er det jo helt klart, men og helt klart verdt hver ei krone ekstra!
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Det gjer eit STORT ekstra innhogg i budsjettet, heilt klart.
Har jo sett enkelte her på forumet seie at det er billigare å leve lågkarbo fordi dei ikkje lenger bruker 200 kroner om dagen på snask og brus, men for meg som ikkje eingong har brukt 200 i månaden på det, så merkar eg veldig godt at det kostar å ete skikkeleg mat. Har også fire ungar som helst skal ha litt betre mat enn berre billig-kneip med billig-margarin, billig-nudlar, billig-pommesfrites og billig-pizza til middag... |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Hvordan gir det egentlig innhogg? Skal vi se; Jeg kjøper akkurat det samme som før, minus godteri, frukt, potet, pasta, ris, hvetemel, annet mel, fiskekaker, kjøttkaker etc. Legg på en pakke fløte i uka + en rømmeboks på to uker, og litt skyr...der har du meg. Skyren er jo forøvrig dyr, det skal de ha....17kroner for en boks lissom.
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Her i huset er det bare jeg som spiser lavkarbo på heltid, men vi bruker ikke mere penger på mat enn før. Vi kjøper mindre drittmat og mere næringstett mat. Og enda har vi et barn som i denne perioden har gått fra 100% sondemat til å spise 70% selv, så vi kjøper mat til henne også( og hun spiser kesam for 40-50kg i uka). Nå skal det sies at jeg handler kjøttdeig på tilbud og har alltid masse kjøttdeig i fryseren, jeg kjøper billig frossen kyllingfilet, billig frossenfisk og billige egg( pluss egg fra egne høner). Egg er billig mat og vi spiser mye egg. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Hva er skyren? :confused: |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Delte meninger her. Jeg og min samboer bruker ca 5000 kr i mnd på mat, om ikke litt mer.... Har ikke noe oversikt fra før vi begynte på lavkarbo siden vi ikke hadde felles "matkonto" før. Syns det er litt mye penger å bruke på mat, men er bombesikker på at vi brukte like mye eller mer når vi frotset potetgull (savne det litt på dag 63 uten), og annet tjafs. Spiste ute gjorde vi også kjempeofte. Forstå meg rett, vi har råd til det og vi stortrives med lavkarbo. Min samboer har gått ned 14 kg på 63 dager :) Eneste er at jeg nå har fått oversikt over hva vi bruker på mat, å da ble jeg litt nysgjerrig på hva andre bruker :)
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Ca 4000 tusen i mnd for to voksne, hvorav kun meg på ketogen diett og hun på lavkarbo. Og det er egentlig rom for å kutte litt til, men bekvemmeligheten av å velge litt bedre kjøtt i ny og ne er jo verdt litt hehe
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Alt fra tusen til femtenhundre kr i måneden på mat, og jeg er en person. Ikke så mye, nei! Men så sparer jeg en del på at jeg spiser veldig lite grønnsaker og ingen meieriprodukter bortsett fra melk, forsåvidt.
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
ca 2000-3000kr i mnd. Er blitt mye flinkere å planlegge hva vi skal ha til måltidene og kjøper som regel bare det vi trenger, så derfor bruker vi mindre penger på mat nå enn før..vi er 2 voksne og 1 barn..
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Okei, vi har jo forsovidt bare holdt på i 2 mnd. Så etterhvert så man kommer inn i det så klare vi kanskje å kutte litt på kostnadan:)
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Når dere sier matbudsjett. Er det kun mat, eller gjelder det de tingene som handles på matbutikker? Feks vaskemiddel, såpe etc.?
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Har ikke tall på hva vi bruker på mat, men jeg spiser i alle fall mindre og færre måltider. På høykarbokosthold ble det mye gatekjøkkenmat, chips og sjokolade - så jeg tror at vi faktisk sparer noen kroner på lavkarbomat :)
Eneste som blir ganske dyrt er dersom jeg lager desert eller kake dersom det er bursdag... |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Æ tenke vel på alt som handles i matvarebutikken... Mat, vaskemiddla osv.
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
nei klart det blir ikke dyrere med vaskemiddel, hun svarte nok på mitt innlegg. Jeg lurte bare på om summene dere oppga her gjaldt KUN mat, eller alt i matbutikk! ;) Måtte ha noe å sammenligne med!
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Og når man ikke har det, Carisma, funker det fjell å handle på butikken. Og man kan spare mange kroner ved å kjøpe vaskepulver, og ikke tabletter /flytende.
Men når det kommer til mat vil jeg tippe av vi ligger på rundt 3500kr måneden for to voksne. Vi handler i hovedsak på Kiwi. Vil anbefale andre å handle basisvarer og det man bruker mest av på Kiwi/lavpris, og heller ta en tur til Centra/Meny/Ultra de gangene man er ute etter noe spesielt. Utrolig mye penger å spare på det. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Jeg mente bare mat, ja. Les overskriften en gang til, det står da vitterlig "matbudsjett" ;).
Når det kommer til vaskemiddel er jeg ikke så opptatt av å spare, så mye bruker jeg ikke av det uansett, ettersom jeg bare er én person. Jeg tåler heller ingen av billigmerkene, kun Neutral eller Blenda sensitive, og den flytende av sistnevnte sliter mye mindre på klær enn pulver, og gjør at jeg slipper å bruke tøymykner (hvilket jeg ikke liker så godt uansett). |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Hmm.... me bruken (2voksne + 1 barn) ca 3000-4000kr i mnd på mat tenkjer eg. No har me to husstander på ein måte då, sia me har to leiligheiter me vekslar litt på å vera i (skal vera så glad den 27.august når me flyttar inn i nyehuset vårt!!!:D) så det vert ein del ekstrakjøp som er heilt unødvendige... Men når me får EIN husstand å forholda oss til, satsar eg på at ein plass rundt 3000kr i mnd skal fungera fint :)
No har me det slik at vetlejenta et litt frukt og frukostblandingar og litt sånn, og gubben et av og til på jobb (får det dekka), og eg et ganske lite på lavkarbo - men fettfult og godt! Så då vert det faktisk rimlegare enn når eg ikkje et lavkarbo og ikkje eig magemål og kan stappa innpå med alt mogleg.... off... glad eg et lavkarbo altså!!! Hehe! Men, eg trur dette varierer litt for kvar enkelt. Er jo greit å unna seg litt skikkelig ferskt kjøt av og til og slik. Og nokon held seg unna "dyre" meieriprodukter som fløyte og slik.... men, så lenge ein trivst er jo det viktigast :) Er livet og helsa det er snakk om her :) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Har ingen direkte oversikt over hva vi bruker...men helt bombesikkert mye mindre uten, frukt, godis, is, kaker,potet, osv..
Handler forøvrig alt av kjøtt og oster i Sverige ca hver tredje uke...kjøper egg av bonden...prioriterer skikkelig fisk og betaler gjerne litt extra for den:ja: For oss som er godt voksene og etablerte er det heller ikke noe poeng å handle så billig som mulig...mer opptatt av kvaliteten på maten...men det er klar at når en godt mørnet fet entrecott koster den halve i Sverige og dessuten har bedre kvalitet...da velger vi den:) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Her er det nok litt mer.. Er tross alt en grei prisforskjell på en brokkolikvast, som såvidt rekker til en middag til 2 pers og en porsjon med pasta..(spesielt hvis man kjøper pastaen sin i sverige:p) Dessuten er jeg utrolig god på å handle masse grønnsaker på en gang som ikke vi rekker spise opp.
Men er nok ikke snakk om noen svære forskjeller. Vi bruker nok 5000 i måneden (en baby på 9 måneder(MME=dyrt.com) og 2 voksne, hvorav jeg spiser generell lavkarbo og kjærsten spiser MYE.. av alt.. hele tiden..), Vi handler mest i Sverige.. Kunne klart oss på myyyyye mindre, hvis vi hadde gått inn for det. Har endelig fått oss fryser nå, så da har jeg planer om at det skal bli andre boller. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Men ja, når en pose med 1kg( ?) pasta koster 5kr på rema, da kan en brokkoli eller blomkål virke dyrt i forhold. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Jeg bruker mer nå enn tidligere - på maten. Jeg spiste nesten ikke grønnsaker tidligere. Og blomkålmos er virkelig mye dyrere enn jasminris kjøpt i 5 kg sekker. Lunsjsalatene mine er mye dyrere enn 2 brødskiver med litt pålegg. Funlight iste koster mer enn billig firstprice juice. Men sett totalen under ett, er jeg ikke sikker. Bigmac på Mc-Donald, microovn-ferdigretter er ikke noen billige middager, og snop busjettet mitt vil jeg ikke tenke på engang.
Uansett er jeg nå mettere, ikke fysen på noe godt, ikke oppblåst med vondt i magen. Så det er verdt det. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Jeg spiste MYE pasta, uten noe kjøtt og uten grønnsaker:) Bare med ost / philadelphia og ketchup og lignende:) 1 kg fullkornsspaghetti 20 Svenske kroner på Svinesund;) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Venter bare på at grillskivene skal koste 29 kroner på rema, men må vel vente til etter sesongen for det;)
Syns 69 kroner for en pose er litt imeste laget, så det lar jeg være. Gleder meg også til ribbene kommer ;) Skal vi se, normale basisvarer - 1 pakke fløte varer rundt halvannen uke. 18 kroner - 1 boks rømme. Kastes pga dårlig dato, ca halvfull. 20 kroner - Kinakål, 1 stk til29 kroner. Ja, faktisk littdyrt. Kaster halvparten etter den ser dårlig ut. - Tomater 30 kr kg. Litt dyrt - Agurk 20 kroner for 1. - Paprika, aner ikke prisen, går ikke så mye av det. - Frosne bær, helst bringebær eller skogsbærblanding. 23 kroner. Varer i 2-3 uker. - FERSKE bringebær (ok luksus da) i 125 gramspakker til 20 kroner. Varer ca 1 time etter butikkrunden. - Blomkål - 25 kroner hodet fersk. Sinnsvakt dyrt etter størrelsen på hodene, har sluttet å kjøpe det. Brokkoli - 28 kroner buketten. Har også sluttet å kjøpe det. - FROSSEN blomkål og brokkoliblanding, 750 gram. 20 kroner. Varer i rundt 1,5 uke. - Blomkålgrateng 750 gram. 23 kroner. Varer i rundt 2-3 uker, eller ca 3 middager. - Kjøttdeig. Coop sin på 400 gram. 24 kroner, evt. tilbud på disse,sånn 5 for 80 kr. 1 pakke= 2 måltider. - Laks filet med skinn. Rema. 39 kroner. Holder i 4 middager. - Torskefilet i blokk. 18 kroner. 2 middager - Seifilet i blokk. 19 kroner. 2 middager - Mandler. 250 gram 23 kroner. - Økologiske egg (av prinsipp). 35 kroner for 6pakning. Holder lenge, spiser ikke så mye egg. - Meierismør. 25 kroner. Kastes halvtom pga dårlig smak og lukt. - Nakkekoteletter. Kjøpte nettopp 20 kg til 25 kroner kg hos delikatessen. Ellers har man alltid x-tra nakkekoteletter, som er mye billigere enn gilde sine, men kvaliteten er deretter. Basisvarer før; Melk. 12 kroner pakken. 1pr dag Margarin. 25 kroner pakken, ca 1uke. Brød. 27 kroner. Kastes halvspist pga muggel. Brunost. 45 kroner. Varte ca til det vokste hår på den. Ketchup. 30 kroner flaska. Pølser grill, 39 kroner Pølser middag, 59 kroner Fiskegrateng, 33 kroner Brus, 1,5 liter hver dag. 16 kroner Godteri, snack etc, ca 70 kroner hver dag Kjøttkaker, 59 kroner posen. Fiskekaker, 39 kroner pakken, kastet halvspist pga dato Grønnsaksblandinger, 11 kroner pr pose. Poteter, 40 kroner pr sekk. Pasta, 2 kroner på europris. Hvetemel 4pk, 48kroner Fastfoodmeny ca 2 ganger i uken, 200 kroner Summasummarium så tror jeg kanskje at budsjettet er det samme, for nå er godteriet etc erstattet med mat fra delikatessen, samt at jeg kjøper mye salat fra salatdisken. I tillegg så kommer altså - Bind, tamponger etc. Grovt regna 200 kroner pr mensperiode. - Dopapir. Maximeter. 21 kroner. - Vaskepulver. 60 kroner. - Oppvaskmaskinpulver. 40 kroner (Og NEI, jeg bruker IKKE billigvariantene, ettersom det setter rester i maskin og oppvaskmaskin og man må betale 2000 kroner for rens av maskinen etter det) - Hårsjampo, styling og sminke...den prisen snakker vi ikke om :D - Intimvask. 35 kroner. - Såpe. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Kjipt at det e så langt te Sverige for oss som bor i Tromsø. Men æ ser jo at det e ganske mange som bruke litt penga på mat. Når det gjeld vaskemiddel og alt sånn her så e det vel smak å behag, allergi eller ikkje allergi. Man må kjøpe det man må. Men syns det e veldig interessant å høre ka andre bruke på matvara og husholdningsartikla:)
Ganske lite vi må kaste her i huset, men skjønne at æ kanskje burde gå over tel frosen brokkoli og blomkål sia vi spis en god del av det. |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Vi bruker ufattelig mye på mat (inkl vaskemiddel, shampoo og bleier da siden jeg betaler alt med trumf visa kortet) Juni mnd kom på 10000,- :O Vi er to voksne og to barn, kun jeg som spiser lavkarbo. Jeg syns det er så utrolig vanskelig å planlegge, pleier å begynne å tenke på hva vi skal ha til middag 30 min før den burde være ferdig, stikker innom på butikken før jeg henter i barnehagen, og det blir som regel noe ferskt kjøtt eller frossen, dyr fisk.... Kom gjerne med tips på hva man kan gjøre for å få til et lavere budskjett :)
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Det e vel 2 tima dit åsså. Men vesst nån fortell mæ at dem har pølse uten karbo kjøre æ dit i morra den dag :) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Men det er morsomt å ta turen innom Ultra av og til bare for å titte og prøve noe nytt da. :) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
|
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Har brukt Finish i oppvaskmaskina og vært fornøyd med det, men X-tra sitt var ubrukelig. Kjørte en rens med Sun sitt rensemiddel på oppvaskmaskina en gang og jeg er overbevist om at maskina har vasket merkbart dårligere etter det, så det er ikke alltid de dyrere merkene er gode heller. :mad: |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Og det Alltid vaskepulveret lukter fotsopp :D Jeg tåler bare Omo jeg, med soft-lan skyllemiddel. Prøvd andre ting og klær omtrent ihjel meg (særlig av belnda sensitive!) |
Sv: Matbudsjettet på lavkarbo
Sitat:
Jeg bruker Biotex, Blenda eller Omo til klesvasken nå. Fra tid til annen også tøymykner, men ikke alltid - det fester svettelukta i sånt "mekanisk" treningstøy noe innmari! |
| Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 18:30. |
Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no